Нестресиращата история на стреса и как да се справим с него
Днес за никого не е тайна, че съществува дълбока връзка между стреса и болестите, но тази връзка не винаги е била разпознавана. Има много проучвания за причината му и как организмът ни е склонен да реагира на него. Още през 1936 г. ендокринологът Ханс Селие започва първите изследвания в областта на стреса. Той за първи път включва думата „стрес“ в медицината с идеята да опише „неспецифичния отговор на тялото към външните фактори“.
Селие е известен и като „бащата на стресовите изследвания“, неговите възгледи за стреса са повлияни от многобройните му проучвания в области като ендокринологията, социалната психология и много други. Благодарение на тях той въвежда в медицината термина „общ адаптационен синдром“.
Иновативният и креативен учен прави за първи път задълбочени изследвания за връзката между стреса и раковите заболявания, за съжаление, опирайки се и на личен опит. След откриване на хистиоцитно образувание под кожата му е подложен на операция и лъчетерапия.
Дългогодишната му работа в областта на стреса му носи номинация за Нобелова награда през 1949 г. През втората половина на 70-те години той основава Международния институт по стрес, а четири години по-късно създава фондация „Ханс Селие“.
Селие умира на 16 октомври 1982 г. в Монреал, на 75-годишна възраст. След смъртта му избухва скандал, свързан с голямо финансиране, което е получил за изследванията си от тютюневата индустрия. Причината е, че той работи като консултант в кампании, подкрепящи тютюнопушенето.Но няма как да се отрече, че благодарение на неговите проучвания и концепцията му за общия адаптационен синдром днес можем по-лесно да идентифицираме стреса и да се борим с него.
Какво е адаптационният синдром и как обяснява стреса?
През 1950 г. Ханс Селие въвежда термина „адаптационен синдром“, който дефинира съвкупността от неспецифични реакции в човека, предизвикани от различни фактори от външната или вътрешната среда. Организмът реагира на тях с цел да се защити от увреждане или да предотврати заболяване. Селие използва термина „адаптация“, за да определи способността на тялото ни да възстанови вътрешното си равновесие, когато то е нарушено под въздействието на външната среда.
Общият адаптационен синдром има три фази, които обясняват през какво преминава тялото ни по време на стресова ситуация. През първата фаза организмът изпада в състояние на тревога и активира всичките си ресурси, за да се справи със стресора. Адаптационните ресурси в тялото ни не са безкрайни и никой организъм не може да оцелее в постоянно състояние на тревога. През втората фаза организмът ни мобилизира всичките си енергийни резерви, за да поддържа нормалното си функциониране в стресова среда/ситуация. Ако обаче няма промяна в стресорите, на които е подложено тялото ни, то изпада в изтощение. Това е третата финална фаза, през която организмът вече не може да се справи сам и има нужда от външна помощ или премахване на стресора, за да оцелее.
Днес светът има по-добро разбиране за потенциалните разрушителни ефекти на стреса върху обществото. Той е широко разпространено чувство, което почти всеки от нас изпитва под една или друга форма.
Стресът има силно влияние върху здравето ни, било то физическо, психическо или емоционално, а много често е комбинация от всички! С течение на времето, ако оставим това напрежение да се натрупа, могат да се проявят проблеми като тревожност и депресия, хормонални проблеми, затруднен сън, високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и много други.
Ако искате да разбирате по-добре тялото си, може би статията за Интероцепцията в брой 58 на InGlobo ще ви помогне.
Как да се справим със стреса?
Нека помогнем на тялото си да се справи със стреса, като ясно осъзнаем влиянието му над живота ни и се научим да прилагаме различни механизми, чрез които да се борим с него. Именно по тази причина вече 20 години април е обявен за месец за борба със стреса, за да помогне на хиляди хора по света по-лесно да го разпознават и по-бързо да излизат от стресовите ситуации.
Изчислено е, че между 75 и 90% от всички посещения при лекари са свързани с оплаквания или притеснения, чиято основна причина е стресът.
Можем да намалим влиянието на стреса в ежедневието си, като правим по едно нещо всеки ден, което да подобри физическото, умственото и емоционалното ни благополучие. Това може да се превърне в една чудесна практика, която да промени възгледите ни и начина ни на живот с течение на времето.
Нека да започнем да практикуваме някои от най-популярните техники за намаляване на стреса, за които е установено, че ни помагат да се справим с него.
Хайде на разходка
Пролет е. Времето се затопли значително, дърветата цъфтят и във въздуха се носи аромат на свежест. Доказано е, че движението помага на тялото ни да се възстанови, когато сме подложени на стрес. Много проучвания показват, че ангажирането ни с физическа активност ни помага да намалим нивата на стрес и допринася за доброто ни настроение. Докато заседналият начин на живот води до повишени нива на стрес, лошо настроение и нарушаване на съня. Както споменахме, времето е приятно, така че нека отидем до офиса пеша или направим по-дълга разходка за нас и домашния ни любимец. Със сигурност след това ще се чувстваме много по-заредени и спокойни.
Вкусна храна за добро настроение
Начинът, по който се храним, засяга всеки аспект от здравето ни, включително и психическото ни състояние. Проучванията показват, че хората, които се хранят с преработени храни с добавена захар, са по-склонни да изпитват по-високи нива на стрес. Доставяйки на организма си достатъчно пълноценни храни, богати на хранителни вещества, засилваме ресурсите му, с които той да се справи в стресови ситуации.
Доза любими занимания
В английския език има един много хубав израз, който в днешно време все по-често се използва – self-care, или грижа за себе си. Обществото сякаш е пропуснало да ни научи колко важно е да отделяме време за нас самите, в което да се погрижим за собствените си нужди. Замислете се как всеки ден бързаме да обгрижваме семейството си, да изпълняваме работни задачи и в целия този хаос забравяме за собствените си нужди. Няма по-добро оръжие срещу стреса от това да се оттеглим за малко от шума на ежедневието и да се потопим в любимо занимание. Да се насладим на чаша хубаво вино или да се оставим на магичния аромат на голяма чаша с кафе и любимо четиво в ръка (като априлския брой на InGlobo).
Съветът ни е след всеки стресиращ ден, когато задачите не спират да валят, просто да се оттеглите за час от света и да направите нещо за себе си, което ви доставя удоволствие. Нивата ви на продуктивност и справяне с напрежението ще се покачат драстично.
Заедно срещу стреса
Нека отпразнуваме месец април, като се опитаме да „изгоним“ стреса от ежедневието си или поне да намалим негативното му влияние върху тялото ни. Ханс Селие посвещава живота и работата си, за да помогне на поколения след него да живеят един по-добър и спокоен живот. Ясното осъзнаване на стреса и влиянието, което има върху организма ни, ще ни помогне да се справим с него. Помогнете и на хората около вас, които са под постоянен стрес, като им споделите тази статия или им предложите техниките за справяне с негативното му влияние.