
Лалибела – етиопският Йерусалим
Етиопия е изключително любопитно място, завладяващо с уникалната култура и история, която съхранява. Малцина обаче знаят, че тя е и дом на над 35 милиона православни християни. А едно от най-свещените места за тях е един малък град на име Лалибела.
Скалните църкви на Лалибела
Етиопия е сред първите страни, приели християнството – това става още през първата половина на IV век. И до днес етиопското предание разказва, че Ковчегът на завета, наричан още кивот, съхраняващ Десетте Божи заповеди, се пази в местния град Аксум. А другият най-важен религиозен център в страната е именно Лалибела.
Тя се намира на надморска височина от 2500 м в централната част на Етиопия и се отличава с единадесетте си каменни църкви. Уникалното за тези тях е, че за разлика от познатите ни храмове и сгради, които са строени чрез прибавяне на материал, тези са изградени посредством отнемане от скала. В тях са издялани прозорци, врати, колони и капители, а по стените на някои от църквите се виждат и релефни изображения.

Легендата срещу фактите
Според преданието църквите са построени от цар Лилибела през XII–XIII век. В един свой сън той бил подтикнат да построи място, подобно на Йерусалим, като в това начинание му помогнали ангели, благодарение на които всичко било завършено само за 40 години.
Съвременните изследвания показват, че някои от храмовете са построени още преди управлението на въпросния владетел, но това не ги прави по-маловажни. Според историците причината за изграждането на този комплекс от църкви е невъзможността вярващите да посещават истинския Йерусалим. Той е много отдалечен и по онова време достъпът на поклонници до Светите земи е ограничен от мюсюлманските завоеватели.

От двата бряга на реката
Пет от единадесетте църкви са от северната страна на реката, преминаваща през Лалибела, и пет от южната. Те са посветени на Иисус Христос, св. Богородица и някои почитани в Етиопия светци. Отделните църкви са свързани с тунели и пътечки. Малко по-настрани от останалите се намира църквата, носеща името на св. Георги. Тя е и най-известната от всички заради това, че има формата на кръст и е изцяло издялана в скалистия хълм. Дълбочината на изкопа ѝ е около 30 метра.
За да прилича Лалибела максимално на оригиналния Йерусалим, в скалите са издълбани и пространства като Гроба Господен и гроба на Адам, а също и своеобразна пещера на Рождеството. Освен това местната река e прекръстена на Йордан.

Изправени пред изпитания
В по-късен период към част от храмовете са изградени конструкции, които ги пазят от дъждовете, тъй като първоначалната сложна система за отвеждане на водата е разрушена при земетресения през годините. Днес сградите са част от Световното културно наследство под егидата на ЮНЕСКО, но заради местни конфликти не могат да получат пълна защита и отново са застрашени от разрушаване.

Как можем да посетим Лалибела?
Посещението на това забележително място не е толкова лесно след последните нападения от организацията TPLF, която нанася повреди на местното летище. Към момента Лилибела все пак е свободна за посещение от туристи и до нея може да се стигне с автобус от столицата Адис Абеба, но пътуването отнема поне 9 часа. Трябва да се има предвид и че във всички ресторанти там цените за чужденците са умножени по две, а таксата за посещение на църквите е 50 долара.