
„Истории със зелен отпечатък“ даде идеи за устойчив живот
В InGlobo обичаме да поставяме фокуса на вниманието върху „зелената“ тема. Не защото така е модерно, а защото смятаме, че сега повече от всякога е нужно да говорим за нея. При това не на теория или за да плашим със застрашаващите ни екологични проблеми, а за да даваме ценни идеи и съвети, които всеки може да приложи и така да бъде полезен и на природата, и на себе си.
Водени от това разбиране, организирахме и третото събитие от нашата поредица „Ловци на истории“ под надслов „Истории със зелен отпечатък“. То събра хора, и на сцената, и сред зрителите, за които теми като устойчивост, въглероден отпечатък, биоразнообразие, намаляване на отпадъците, грижа за околната среда, кръгова икономика, не са просто кухи фрази, а едновременно ежедневие, стремеж и кауза.

Радваме се, че намерихме и най-подходящия домакин за едно такова събитие – Университетската ботаническа градина в София. Със своето спокойствие и богатството от растителни видове зеленият оазис в центъра на столицата напомни на всички присъстващи колко ценен е близкият досег с природата, но и колко важно е да мислим за нея.
Така, както го правят специалните гости на събитието, които водещият Свилен Георгиев, главен редактор на InGlobo, покани на сцената, оформена с красивите мебели на KARE България. А те, гостите, бяха и различни в своя път, но и обединени в убеждението, че положителните промени зависят и от всички нас, дори когато ги осъществяваме постепенно, с наглед малки стъпки.

Дискусията
В рамките на 90 минути в този толкова интересен разговор своите мисли споделиха:
- Рада Бонева, екоблогър, създател и водещ на подкаста „Радини вълнения“, носител на награда за „зелена“ журналистика от „Зелени Балкани“;
- Силвия Канин, мениджър комуникации във „Филип Морис България“, които стартират кампанията „Промени картинката“, за да алармират за проблема със замърсяването с цигарени фасове;
- Мария Лазарова, мениджър социални проекти в bTV Media Group и основен двигател на най-мащабната доброволческа акция у нас „Да изчистим България заедно“;
- Стойчо Наков от Eco Switch, който е посветен на каузата за намаляване употребата на еднократна пластмаса – тема, изпъкваща с особено актуалност точно сега, защото се намираме в юли – месеца на глобалната инициатива Plastic Free July; и
- Калоян Георгиев, старши бранд мениджър в „Браун-Форман България“. В портфолиото на компанията е и Finlandia – водката, която се създава, без да се генерират почти никакви отпадъци.

Особен интерес за всички присъстващи представляваше разказът на Рада Бонева за личния ѝ опит в компостирането, което намалява значително количеството на отпадъците и създава почва, готова за отглеждане на различни растения. Според нея много трудно може наистина да се постигне нулев отпадък (zero waste) и по-скоро трябва да се стремим към минимизиране на отпадъците.

Силвия Канин разказа за смисъла на кампанията #ПромениКартинката, която си е поставила за цел намаляването на количеството цигарени фасове, изхвърляни неправилно – огромен проблем, който обаче е съпроводен и с много неразбиране. Мнозина погрешно смятат, че филтрите на цигарите са направени предимно от хартия, но всъщност основният компонент в тях е целулозният ацетат – вид биопластмаса, чието разграждане в природата може да отнеме до 15 години. По думите на Силвия след 10 години в океаните ще има повече фасове, отколкото риба… А решението е просто – фасовете да се изхвърлят в пепелник или кошче за отпадъци.

Мария Лазарова сподели впечатляващи данни за кампанията на bTV „Да изчистим България заедно“, която тази година е под надслов „Подай ръка на природата“. От началото на инициатива досега в нея са се включили близо 2,5 милиона доброволци, които са събрали над 94 000 тона отпадъци. Ако ви е трудно да си представите какво представлява това количество – то е достатъчно да запълни над 200 самолета „Боинг 747“.

Стойчо Наков пък даде повече подробности за Station Zero – единствения в България физически zero waste refill магазин, в който всеки може да пазарува наливни и насипни продукти в собствена опаковка.
Интересни истории разказа и Калоян Георгиев – за производството на водка Finlandia, което се основава изцяло на принципите на кръговата икономика и позволява рециклиране и оползотворяване на отпадъците на 99,9%. В дестилерията във финландския град Илмайоки функционира и собствена биоелектроцентрала, която намалява въглеродните емисии.

За всекиго по нещо и всички в полза на устойчивостта
След края на дискусията и зрителите се включиха с поредица от интересни въпроси, много от които се отнасяха до темата с разделното събиране на отпадъци. За публиката имаше и поредица от изненади. Подаръците за първите 50 зрители бяха брандирани платнени чанти на InGlobo и рогозки за сядане, а всички присъстващи получиха промокодове за безплатно четене на най-новия брой на онлайн списанието в сайта inglogo.bg.

Водка Finlandia пък добави допълнителна свежест към приятната вечер със своите коктейли Finlandia Herbarium с Finlandia Vodka Classic и Rose Spritz с Finlandia Botanical, а всеки, поръчал коктейл на специалния бар, получи и цветни семена за засаждане в рециклируема опаковка.
С приятно усещане за разхлаждане допринесоха и нашите приятели от FRUDADA благодарение на своите свежи сокове и студен зелен чай с различни вкусове – зелен чай с нар и зелен чай с лайм и мента.

Компания на гостите на събитието правеше и изцяло електрическият автомобил Mini Electric, предоставен от MINI България. Всички присъстващи имаха възможност да се запознаят с неговите характеристики и да уговорят тестово шофиране.

Разбира се, няма как да не изкажем благодарности и на основния ни партньор „Филип Морис България“ и да не пожелаем успех на толкова полезната кампания #ПромениКартинката.
Всички те дадоха своя принос „Истории със зелен отпечатък“ да се превърне в една може би малка, но запомняща се крачка по пътя към по-устойчиво бъдеще. Сега е наш ред да пренесем тази философия и в своето ежедневие. От това ще спечелим всички.