
Светът се обединява в Часа на Земята
Всяка последна събота на месец март 190 държави се обединяват в подкрепа на планетата. Инициативата Часът на Земята на WWF има за цел да оказва положително въздействие върху околната среда чрез силата на общностите.
В тези предизвикателни времена за човечеството Часът на Земята 2022 предлага още един момент на солидарност и възможност да се обединим, за да се погрижим един за друг и за нашия дом, който всички споделяме.
Грижата за природата е необходимо действие, за да изградим по-безопасен и устойчив свят – такъв, в който всички живеят в хармония един с друг. Тази година, докато ЕС се готви да приеме нов закон, който може да донесе истинска и значима промяна в борбата за опазване на биоразнообразието и климата, WWF ни насърчава да прегърнем природата и всичко, което тя може да ни предложи.

Изгубената природа
Опазването на биоразнообразието е жизненоважно за бъдещето на човечеството – и въпреки това през последните 50 години унищожаването на околната среда в глобален мащаб е безпрецедентно. Природата ни осигурява храна, вода, чист въздух и ресурси на стойност над 125 трилиона долара годишно. Днес Часът на Земята има за цел да повиши осведомеността, да предизвика глобални дискусии на тема опазване на околната среда и справяне с климатичната криза и да насърчи съвместна работа за едно по-светло бъдеще за всички нас.

В световен мащаб един милион вида са застрашени от изчезване, а здравето на екосистемите, от които зависим, се влошава по-бързо от всякога. Европа не е изключение, като 81% от защитените местности и 63% от защитените животински видове в ЕС са в неблагоприятно природозащитно състояние. Решението за възстановяване на „изгубената природа“ и опазване на съществуващата е да бъдат направени мащабни инвестиции в полза на околната среда.
Заедно за природата на Европа
Европейската комисия изготви Стратегия за биологично разнообразие до 2030 г., която ще задължи със закон страните от Европейския съюз да възстановят деградиралите екосистеми и биоразнообразието на територията си. Приоритет ще имат тези местности, които разполагат с най-голям потенциал за улавяне и съхранение на въглерод и за предотвратяване и намаляване на въздействието на природните бедствия.
WWF застава зад действията на Европейската комисия, които са ключов инструмент за възстановяване на биологичното разнообразие и смекчаване на климатичните промени. Ефективността на този закон зависи от действията на всички нас, и то незабавно.

Възстановяването на околната среда няма за цел само да опази дивата природа. Все повече доказателства сочат, че природата допринася за цялостното ни здраве и благополучие и осигурява значителни социално-икономически ползи, включително устойчиви работни места и възможности за екотуризъм. Опазването и възстановяването на природата и екосистемите е от основно значение и за справянето със загубата на биологично разнообразие и климатичните промени.
Последната събота на март целият свят отброява минутите до Часа на Земята, когато точно в 20:30 ч. всички изключваме осветлението. Едно емблематично действие, което е символ на единството и надеждата и демонстрация на силата на колективните действия за бъдещето на планетата.
WWF отправят към всички нас едно предизвикателство: независимо дали пеша или на колела, в планината или кварталния парк, да прекараме този ден навън и в 20:30 ч. да публикуваме селфи или видео в социалните мрежи с послание какво означава природата за нас и защо трябва да си я върнем. Нека изразим подкрепата си, като използваме хаштаговете #ИзгасиСветлините, #EarthHour, #Move4Nature и #RestoreNature и отбележим (тагнем) @wwf_bulgaria.