
Розов сняг – природен феномен или климатичен ефект
Розов сняг – това явление вълнува хората от векове насам. Пръв Аристотел описва необичайната гледка. Странният сняг е озадачавал планински катерачи и изследователи в продължение на хиляди години, като някои спекулират, че е причинен от минерални отлагания или продукти на окисление. През май 1818 г. четири кораба отплават от Англия, за да търсят Северозападния проход и да начертаят арктическото крайбрежие на Северна Америка. Лошото време обаче ги кара да върнат корабите, но експедицията прави ценен принос към науката. Капитан Джон Рос забелязва пурпурен сняг, който се прокрадва през планината като потоци кръв, а един десант взема проби и ги носи в Англия. The Times пише за това откритие на 4 декември 1818 г. В следващите години редица учени и изследователи продължават да изследват розовия сняг. И така до днес, когато отговорите на някои ключови въпроси са намерени, но те от своя страна дават още повече “храна за размисъл” – за природата, за нейното състояние и за климатичните промени.
Каква е причината за “порозовяването” на снега?
Розов сняг, червен сняг или кървав сняг, е феномен, причинен от Chlamydomonas nivalis, вид зелени водорасли, съдържащи вторичен червен каротеноиден пигмент (астаксантин) в допълнение към хлорофила. Водораслото цъфти в планински вериги по целия свят и учените са изследвали фотосинтезиращия организъм повече от 100 години. Снегът с необичаен цвят не е случайно или необяснимо явление. Не е и нещо ново и непознато за учените – той е част от естествените зимни явления.

Според учените, това зелено водорасло се нуждае от естествено „слънцезащитно средство“, за да запази своите хлорофилни молекули, необходими за фотосинтезата и набавянето на ценни хранителни вещества. Когато зелените водорасли почиват (или са в стадий на зигота), се нуждаят от защита и използват своите естествени каротеноиди (пигменти, абсорбиращи UV), за да останат в безопасност от суровите UV лъчи. Тези пигменти причиняват розовия цвят на снега, тъй като водораслите се концентрират върху повърхността му чрез топене или изпаряване.
Къде може да се види този красив природен феномен?
Изследователи са наблюдавали розовия сняг в западните Съединени щати. Някои области, в които учените са проучвали за розов сняг през лятото на 2022 г., включват Юта, Монтана, Уайоминг, Вашингтон и Орегон.
Розовият сняг, известен също като снежни водорасли, червен сняг или дори зловещо звучащия кървав сняг, е забелязан по целия свят (включително Скалистите планини, Хималаите, Арктика и Антарктика.
Красиви планински пейзажи, но и сигнал за проблем
Красивите цветове на снега обаче не са единствената причина учените да изследват задълбочено явлението. Всъщност то дава ясен сигнал и за ускоряване на процеса на топене на ледниците.

Опасенията на учените относно нарастващото присъствие на водораслите в Алпите възниква, защото червеният цвят увеличава абсорбцията на слънчева светлина в снеговете – което означава, че те ще се стопят по-рано и по този начин ще изострят въздействието върху климатичните изменения.
Изследователите все още имат много въпроси относно причините за цъфтежа на водораслите, какво ги кара да растат, как точно влияят върху топенето на снега и как климатичните промени допринасят за разпространението на водораслите. Но те работят върху намирането на отговори чрез изследвания, включително гражданска научна инициатива, наречена The Living Snow Project.