Красивият брой 80 на InGlobo празнува пролетта
Не знаем за вас, но на нас пролетта определено ни влияе добре. Радваме се на цветовете, на свежия полъх на утринния вятър, на все по-усмихващото се слънце. И затова, може би естествено, направихме един такъв пролетен брой на списанието – цветен, красив, разнообразен. Брой 80 на InGlobo вече ви очаква в нашия онлайн магазин, както и на всички познати места за продажба на периодичен печат.
Пътешествията тепърва започват
Със затоплянето на времето ни се иска да прекарваме все повече време навън. И да пътуваме. Затова няма как да не започнем прегледа на темите в този брой с едно от най-прочутите пътувания, които човек може да направи по света – това по поклонническия път Камино де Сантяго. В първия си материал за InGlobo Петър Георгиев разказва за своите преживявания по португалския маршрут на Пътя – от Лисабон до Сантяго де Компостела, за неочакваната добрина и невероятните истории, за изпитанията и новото начало, за търсенето на себе си и откриването на истинското приятелство. Дори само този текст да прочетете в броя, пак ще си струва. Защото е много красив и защото сме сигурни, че ще откриете и нещо от себе си в него.
Но най-добре прочетете целия брой. Защото има още много с какво да ви зарадва, вдъхнови или дори да ви накара да се замислите.
Влечението ни да скитаме по белия свят е старо колкото самия човешки род. В началото сме го правели както сега по Камино – пеша, но с течение на времето започваме да измисляме все по-съвършени превозни средства, с които сме стигнали чак до Луната. Еволюцията на транспорта проследяваме в материала за историята на човешката мобилност.
Пътуването е ценно само по себе си, но е осмислено и от интересните спирки по пътя. В този брой ви предлагаме една подборка от места, които не само ще ви изненадат с външния си вид, но и ще ви дадат и знание, и забавление. Досущ като InGlobo. В случая обаче става дума за най-интересните книжарници по света.
Понякога имаме нужда и да поспрем за малко, за да отпочинем качествено. А много подходящ за тази цел е египетският курорт Шарм ел-Шейх, „кацнал“ на върха на Синайския полуостров. Заобиколен е от водите на два залива – Суецкия и Акаба, които са изключително богати на морски живот, а на сушата наблизо са националният парк „Рас Мохамед“ и най-старият действащ манастир в света – „Света Екатерина“.
Цветове и форми в необичаен дизайн
Но ще ви разберем, ако след цялото това пътуване ви се прииска да се приберете в уютния си дом. А ние помагаме с материал, в който разглеждаме последните тенденции в интериора и даваме някои съвети за това как да подредите и обзаведете дома си, за да го превърнете в истински оазис на спокойствието и хармонията.
В тази мисия цветовете безспорно играят важна роля, но те са от ключово значение и в една съвсем различна среда – филмовата. А в съвременното кино едва ли има по-голям майстор в изграждането на визуално съвършени картини от Уес Андерсън. Затова разглеждаме какво прави дизайна на неговите филми толкова отличителен и запомнящ се.
За човешката природа, животните и планетата
В наши дни, независимо дали у дома, или навън, вече не можем да си представим живота си без пластмасата. Тя се е превърнала в незаменим наш помощник, но и във враг на планетата. А по ирония на съдбата първите ѝ форми са измислени именно за да заместят природните материали – и защото така е по-евтино, но и за да се избегне прекомерната експлоатация на природните ресурси. Ние проследяваме историята на пластмасата от тези първи открития до сегашното ѝ повсеместно присъствие… дори там, където не искаме да я откриваме.
Аналогична е историята и на лекарството „Ксанакс“ – най-предписваното средство срещу тревожност в САЩ, създадено, за да помогне срещу това състояние, но, както и другите психоактивни вещества от групата на бензодиазепините, пораждащо риск от зависимост и нанасящо вреди при употребата му, която вече се е превърнала в своего рода епидемия.
Подобни изглеждат перспективите и пред един амбициозен проект, който все още е в зародиш – този, целящ да „съживи“ отдавна изчезналите от планетата ни мамути. Освен възстановяването на този загубен животински вид проектът има и друга благородна цел – предотвратяване на глобалното затопляне чрез възстановяване и на екосистемата, обитавана някога от мамутите. Но идеята поражда и сериозни въпроси – дали генното модифициране няма да се окаже опасна игра и дали въобще трябва да се месим толкова грубо в естествения ход на еволюцията.
Човешките съдби преплетени в световната история
Оказва се, че темите в този брой са изтъкани и от противоречия, защото такава е и личността на най-влиятелната жена в историята на Аржентина – Ева Перон, отишла си млада от този свят, но обезсмъртена и от Мадона, влязлата в нейната роля във филмовия мюзикъл „Евита“.
Ще завършим това представяне с още една история, преплела драматични исторически събития с възвишено изкуство. Испанската гражданска война, наричана още „генералната репетиция за Втората световна“, завинаги слага своя отпечатък върху някои от най-известните интелектуалци на XX век, а текстът за нея със сигурност няма да остави и вас равнодушни.
На него, както и на всички останали, можете да се насладите, като се сдобиете с този вълнуващ брой 80.
Приятно четене и съпреживяване!