Жителите на малък остров в Атлантика разговарят чрез мелодии
По света се говорят над 7100 езика. Сред тях има такива, които са майчини за стотици милиони хора, като мандарин например, и други, употребявани от шепа хора, като езика бусуу, който към 2005 г. е използван само от… трима жители на Камерун. А сред това многообразие има и някои наистина странни езикови форми, включващи различни необичайни звуци. Около 70% от думите в койсанските езици например, говорени в Югозападна Африка от народности като бушмените, започват с цъкане.
Езикът с подсвиркване
Но измежду всички езици, звучащи нетипично за нашето индоевропейско, южнославянско ухо, най-мелодичният е силбо гомеро. Просто защото се състои не от добре познатите ни фонеми, а от… подсвирквания. Всъщност, ако трябва да сме точни, това не е самостоятелен език, а по-особенa форма на диалекта на испанския, който се говори на Канарските острови, разположени в Атлантическия океан, близо до брега на Африка. А конкретно силбо гомеро днес се употребява на третия най-малък сред тях – Ла Гомера.
Историята зад Силбо гомеро
Силбо гомеро има хилядолетна история. Възниква поради необходимостта на жителите на острова да общуват през дълбоките скалисти дефилета, оформящи релефа му. Тази география и голямата площ на усвоените за земеделски нужди земи означава, че домовете на обитателите на Ла Гомера често са разположени далеч един от друг, а пътища в миналото липсват. Особеният характер на езика обаче позволява съобщенията да бъдат предавани на разстояние до 5 километра – много по-надалеч и с по-малко усилия, отколкото ако се използваше викане. Чрез силбо гомеро още от древни времена местните хора се канят един друг на гости, информират се за изминали и предстоящи събития, разменят новини. Тъй като подсвиркванията може да се чуят надалеч и всички на острова ги разбират, чрез тях се предава предимно публична, но не и поверителна информация…
Цялата статия ще можете да прочетете в брой 62 на InGlobo, а как точно звучи силбо гомеро чуйте тук.