
През ноември InGlobo е пъстър на истории, цветове и форми
Брой 76 на InGlobo, както всички останали, е богат на теми, но сред тях много сериозно е застъпена тази за изкуството в различните му форми.
Мери Шели е изключително продуктивна писателка, но безспорно най-прочутата ѝ творба е дебютният ѝ роман „Франкенщайн, или новият Прометей“, сочен от мнозина за първото научнофантастично произведение в историята на литературата. Книгата поставя важни въпроси, сред които и този за връзката между сюжета ѝ и бурния живот на нейната авторка, за който разказваме.
Тя редактира посмъртно и стихотворенията на своя съпруг Пърси Биш Шели, а в броя пък ние отдаваме дължимото на двама български поети, които така и не получиха заслуженото признание. Думите на Борис Христов и Константин Павлов обаче остават, парят и вълнуват. И така ще бъде винаги.

Пренасяме се в света на изобразителното изкуство с историята на натюрмортите и многопластовите им послания.
А там, където рисуването среща киното, се ражда един друг жанр – филмовите плакати. Днес те вече се създават почти изключително по дигитален път, но преди това в продължение на десетилетия са рисувани на ръка от майстори като Ренато Казаро, чиято заслуга са някои от най-незабравимите постери в историята на седмото изкуство.
За съжаление, отново незаслужено позабравен пък е един български художник, който прави революция в областта на съвременния текстил, като превръща гоблените в истински триизмерни скулптури. Марин Върбанов има огромна заслуга за развитието на този вид изкуство в Китай, много преди това среща там своята голяма любов – изящната Сун Хуай-Куей, а историята на живота им е сякаш излязла от филм.

До голяма степен на забравата в продължение на много дълъг период е предадено делото и на един френски учен – Антоан Бешан. Днес медицината все повече започва да се съгласява с неговото мнение, че микробите може да са полезни, а дали патогенните сред тях ще се развият, зависи от здравето на организма гостоприемник, затова фокусът трябва да е върху грижата за него. Ние пък разказваме за конкуренцията между Бешан и Луи Пастьор, чиято теория, разглеждаща микробите като враг, с който трябва да се борим на всяка цена, надделява и определя курса на развитие на този дял от науката за повече от век.
Може би е време да преразгледаме подхода си и към дислексията, защото от този брой разбираме, че тя е и различна функционална вариация на мозъка, с която той възприема и обработва видимия свят.
Любопитните ни научни истории ни отвеждат и до ултра студения Тритон – най-голямата луна на планетата Нептун, и ни срещат с женски жаби с отлични актьорски умения, които се преструват на умрели, за да избегнат любовните ласки на мъжките.

Пътешествията ни продължават в испанската автономна област Валенсия, където разнообразието от гледки и изживявания е огромно.
От там прекосяваме границата в посока Ним, чието изключително архитектурно наследство му е спечелило прякора Френския Рим.
А ако имате нужда от малко отмора, ще ви „разходим“ и из хотелите, предлагащи високотехнологични уелнес услуги.

И тъй като винаги сме водени от любопитството, проследяваме и произхода на някои от най-разпространените суеверия.
Всичко това ще намерите в новия брой 76 на InGlobo, „увито“ в познатия уникален дизайн на списанието. Защото красивите думи имат нужда и от красива обстановка, в която да разцъфнат.