Какво е общото между скафандъра на Нийл Армстронг и сутиените?
Първата успешна мисия до Луната се ражда и може би най-емблематичният скафандър – Аполо A7L. Нийл Армстронг и Бъз Олдрин му осигуряват вечна слава с разходките си в него по повърхността на земния спътник. Малцина обаче знаят, че космическият костюм е проектиран и създаден от компания с гръмкото име „Международна латексова корпорация” (ILC), която преди това е произвеждала само… дамско бельо. Основател и собственик на фирмата е украинският евреин Ейбрам Спанъл. Роден в Одеса в семейството на шивач и перачка, Спанъл пристига със семейството си в Съединените щати, когато е едва на 10 години, за да се превърне във виден предприемач, изобретател и собственик на над 2000 патента. Именно неговата „Международна латексова корпорация” e първата, която започва да произвежда еластични сутиени, да ги рекламира и продава с марката „Плейтекс”.
На Спанъл дължим първата реклама на бельо по телевизията (през 1955 г.) и първата реклама, показваща жена, облечена от кръста нагоре само със сутиен (1977 г.). Но Ейбрам се оказва още по-амбициозен. Назначава пъстър екип от шивачи и инженери, които да създадат космически костюм. За ръководител на проекта определя инж. Ленард Шепърд, бивш телевизионен техник. Спанъл му има голямо доверие, тъй като преди време Шепърд успява да ремонтира телевизора му, който шефът смята за безнадеждно повреден. В продължение на шест седмици екипът на Шепърд работи по 24 часа в денонощието без почивен ден, а служителите спят на смени. За учудване на всички „Международна латексова корпорация” изпълнява задачата качествено и печели конкурса за изработване на лунен скафандър.
Костюмът струва на НАСА 100 000 долара (които днес се равняват на около 760 000). Звучи скъпо, но само ако го възприемаме като моден атрибут. В действителност с допълненията от шлем, ръкавици и раница с кислород скафандърът се превръща в малък космически кораб. Измайсторяват го от 21 различни слоя материали – от гума, найлон и ликра до тефлон и стъклопласт. Всеки слой има своята роля и решава конкретен проблем. Като например този с температурата, която на Луната варира между 123 градуса на слънце и минус 153 градуса на сянка (а в кратер близо до Северния полюс е измерена температура от минус 247 градуса). Или пък този със смъртоносната ултравиолетова радиация и фучащите с 16 километра в секунда микрометеори. Същевременно скафандрите са леки и удобни, което позволява на астронавтите да се движат и изследват лунната повърхност. Малката стъпка на Нийл Армстронг на Луната се оказва огромен скок и в бизнеса на Спанъл. Днес неговата компания продължава както да произвежда бельо, така и да обслужва астронавтите от НАСА. Космическият отдел обаче се е отделил под името ILC Dover, за да не бъркаме сутиените със скафандри.