Kakeibo: Японският начин за осъзнато управление на парите
Понякога подхождаме към домашните финанси като към проста математическа задача. Започваме с фиксиран доход. Плащаме сметките си и комуналните услуги, може би спестяваме малък процент и накрая разпределяме остатъка, за да изкараме до следващия месец. Но този подход има един основен недостатък – той поставя математиката пред съзнателността. Това е проблем, защото финансите са математически задачи, усложнени от променливите на човешката психология.
Всеки ден се сблъскваме с привидно безкраен брой начини да похарчим ограничените си доходи за многобройните си и винаги конкуриращи се и често противоречащи си нужди и желания. Този уикенд ще похарчите ли пари за храна навън или ще готвите вкъщи? Дали гардеробът ви не е твърде остарял или не е прекалено casual за офиса? Дали да обслужите колата днес, или да заделите тези пари за следващото посещение при лекаря (за всеки случай)? И това дори не включва предизвикателството да спестявате за пенсия, къща и стипендия за децата. Просто парите никога не стигат, а възприеманата важност на тези нужди и желания може да се промени във всеки един момент.
Претоварени от тeзи мисли, много хора се насочват към крайностите. Или си спестяват стреса и правят покупки безразсъдно, или управляват финансите си до такава степен, че живеят заради счетоводната книга. Далеч по-добре е да се намери балансът между двете крайности, а един от методите за това е японската техника за бюджетиране Какеибо.
Kakeibo помага на хората да разкрият същността на своите финанси, като съветва как да харчат по-добре, същевременно да спестяват и в крайна сметка да живеят добре.
Осъзнатост преди математиката
Kakeibo е техника разработена през 1904 г. от Хани Мотоко, първата жена журналист в Япония, а по-късно издател на женско месечно списание. Мотоко искала да помогне на жените по онова време, които често живеели с ограничен бюджет, да постигнат целите си, свързани с живота и спестяванията. За тази цел тя създава система за бюджетиране, която съчетава полезност, простота и съзнателност.
Дори избраното от Мотоко име издава това намерение: На японски език, Kakeibo означава просто “домакинска сметка”. Kakeibo започва с упражнение за осъзнатост. Преди още дори да отворите домашния тефтер или ексела със сметките за месеца, техниката ви моли да обмислите четири въпроса за саморефлексия, а те са:
Колко приходи получавате на месец? Колко бихте искали да спестите? Колко харчите в момента? Къде бихте искали подобрение?
Тези въпроси не само създават финансови цели, но и насочват към това, което финансовият консултант Пола Пант нарича “first-principles thinking”. По отношение на бюджетирането, този тип мислене означава да обмислите ценностите, които искате да имате в живота си, и как да ги развиете. Това е осъзнаването, че парите са средство за улесняване на живота, а не поредица от тактики и стратегии, насочени към контролирането му. Според Пант това изисква от нас да приемем една основна истина, а тя е: Ако планирате и спестявате, можете да си позволите повечето неща, но не можете да си позволите всичко.
“Не можете да имате безкрайна поредица от “и”. Възможно е да не можете да си позволите това нещо и още нещо, и още нещо, и още нещо. И това не се отнася само за парите ви. Това важи за времето ви, фокуса ви, енергията ви, вниманието ви, всеки ограничен ресурс. А животът е най-ограниченият ресурс. Така че, когато се упражнявате да управлявате по-добре парите си, вие се упражнявате да управлявате по-добре живота си.” –
споделя Паула Пант в едно интервю.
Финансовият консултант и привърженик на Какеibo, Харуми Маруяма изразява подобна гледна точка, макар и малко по-крайно. Тя казва пред BBC: “Парите не са неограничени. Те имат граници. Изцяло от вас зависи дали ще ги спестите, или ще ги загубите.”
Четирите категории на Kakeibo
След като сте приели тази истина и сте изяснили първите си принципи е време за математиката.
В началото на месеца изчислете прогнозния си доход и извадете фиксираните си разходи (неща като наем, комунални услуги и други сметки). Всичко, което остава, е сумата, която трябва да похарчите или спестите този месец. След това всеки път, когато харчите пари, записвайте ги в книгата си и ги обозначавайте като една от четирите категории:
Основни нужди (гориво, тоалетни принадлежности и хранителни стоки).
Незадължителни (филми, ресторанти, СПА и др.удоволствия).
Култура (книги, посещения на музеи, образование и дарения).
Неочаквани (посещения при лекар, ремонт на автомобил и подарък за рождения ден на приятел, който тотално сте забравили).
Защо да го правите? Потенциален капан на някои системи за бюджетиране е създаването на много категории, като се вярва, че те ще увеличат точността на сметките. Има категория за хранителни стоки, една за ресторанти, една за ремонти, една за гориво, една за дрехи, една за книги и т.н. Крайният резултат от този подход обаче е ненужно объркване, което замъглява начина ви на мислене за разходите.
Като разпределяте разходите си в тези четири категории, опростявате бюджета си, за да можете да видите общата картина. Напр. новите обувки, които ви носят истинско удоволствие отиват в категорията “Незадължителни разходи”. Ако са необходими обаче за работа, те се включват в категорията “стоки от първа необходимост/основни нужди”. По този начин можете да внимавате както за това как харчите парите си, така и за какво ги харчите.
Повечето привърженици на Kakeibo също така препоръчват да използвате ръкописна книга, за да проследявате разходите си през месеца. Те се позовават на изследвания, които показват, че когато пишем нещо на ръка, запазваме информацията по-добре и създаваме по-силна връзка със съдържанието. Други използват приложение за електронни таблици заради възможността му да търси конкретни записи, да групира категории и да прави графики на разходите си бързо и лесно.
Независимо дали използвате ръкописна или цифрова счетоводна книга, просто се уверете, че това е метод, който ще използвате в дългосрочен план. Записите ви трябва да съдържат всички месечни разходи и да имате навика да вписвате разходите си редовно (например вечер или в края на седмицата). В края на месеца направете преглед на разходите си. Изчислете колко сте похарчили във всяка категория, както и колко сте спестили. След това сравнете резултатите с целите, които сте си поставили.
Спестихте ли толкова, колкото си мислехте?
Пропуснахте ли някои основни неща при първоначалната си оценка?
Някои от незадължителните покупки изглеждат ли ненужни в ретроспективен план?
Имахте ли неочаквани покупки с неочаквано високи цени?
Ако сте постигнали целите си за спестяване, чудесно! Ако не сте ги постигнали, това също е нормално. Не можете да спечелите или да загубите в управлението на финансите си. По-скоро трябва да гледате на счетоводната си книга като на данни, а на грешките си – като на уроци, които да послужат за взимането на по-добри решения през следващия месец. Може би трябва да намалите някои несъществени покупки, за да спестите повече. И обратното, може би целите ви за спестяване са били твърде агресивни и имате нужда от още няколко покупки, за да се разтоварите през уикенда.
Каквото и да ви разкрива счетоводната книга, можете да се върнете към четирите въпроса и да им отговорите в светлината на новите си знания. Като бонус, изследванията показват, че проследяването на разходите ви насърчава увереността и спокойствието, което от своя страна ни мотивира да постигаме целите си.
Намерете финансовия си баланс
В основата на Kakeibo е японската философия за живота, наречена nagomi. Макар че няма пряк превод, тя е съсредоточена върху понятията баланс, хармония и устойчивост и как да пренесем тези качества в житейските си начинания.
В книгата си за тази философия Кен Моги пише, че “nagomi не е за намиране на преки пътища към щастието, успеха или богатството, тя е за разбиране и засилване на добрите и положителните аспекти на живота ни, за да се балансират трудностите, които неизбежно сполетяват всеки от нас”.
Kakeibo ви моли да направите същото с финансите си. Ето защо той включва специална категория за култура. Методът признава, че животът ви не трябва да бъде прикован към финансите ви. Напротив, финансите ви представляват ресурс – един от многото, който култивира израстването, ученето и смислените дейности в живота.
Kakeibo всъщност e имала много различни варианти, откакто Мотоко я е разработила за първи път преди сто години. Освен това тя е изключително адаптивна. Може би ще откриете, че трябва да добавите пета категория или че трябва да създадете свои собствени категории за спестяване, или че харчите толкова много за книги, че е най-добре да ги разглеждате отделно от другите разходи. Това е добре, стига тези промени да подкрепят основните ви принципи.
Въпреки това, ако отделите време, за да се освободите от излишните неща и да се съсредоточите върху същността на финансите си, ще избегнете капана на прекомерната оптимизация и ще направите бюджета си управляем и мотивиращ. Това ще ви помогне да харчите по начин, който позволява съзнателен и смислен живот тук и сега, като същевременно спестявате по начин, който гарантира същото за бъдещето ви.