Инициативата „Денят на земята“: Светът е екологично неграмотен
Традиционно на 22 април отбелязваме Международния ден на Земята. Тази година темата е „Инвестирайте в нашата планета“, която призовава всички нас да се ангажираме с опазването на околната среда и да работим заедно, за да променим света. Международният ден на Земята е създаден през 1970 година от сенатор Гейлорд Нелсън в САЩ, като е отбелязван в целия свят като ден на промяна във възприятието ни за природата и климата и като ден на действие за тяхното опазване.
През последните години, защитата на околната среда е става все по-важна тема. Според доклад на ООН от 2021 година, екосистемите продължават да се влошават поради антропогенни дейности, като замърсяване на въздуха и водата, изчерпване на природните ресурси и изменение на климата. Според статистика от Световния фонд за природата, един милион видове животни и растения са застрашени от изчезване поради човешката дейност, като се предвижда, че до 2050 година вероятно популацията на почти всеки животински вид ще бъде намалена с около 10%.
В световен мащаб, енергийният сектор е голям източник на въглеродни емисии, което допринася за изменението на климата. Според доклад на Междуправителствения панел по изменението на климата (МПИК) от 2021 година, световните емисии от въглероден диоксид (CO2) трябва да се намалят с поне 45% до 2030 година, за да се намали риска от катастрофални последствия от изменението на климата.
Екологичната грамотност е ключът за справяне с климатичната криза
Образованието, свързано с климата и екологичната грамотност е много подценявано и решенията за възприемане на екологични практики за прекратяване на климатичната криза са слабо финансирани. Инвестирането в образование подготвя по-добре следващото поколение да се изправи срещу изменението на климата, тъй като налага базисни ценности и решения за екологична безопасност. Подготвителните курсове имат потенциала да повишат осведомеността относно вредните действия и да развият усещане за кръгови и устойчиви общности от ранна възраст, се посочва в доклад на организацията „Денят на земята“.
„Международният манифест на образованието“ за качествено екологично образование за всички определя пет стълба, за да гарантира, че такава трансформация е възможна:
- включва правителствен надзор върху качественото образование по изменение на климата, за да се гарантира, че учениците стават грамотни по отношение на климата;
- практики и разработване на курсови работи основани на екологична наука;
- справяне с етичните, културни, политически, социални и икономически измерения на изменението на климата;
- добре обучени учители по темата екология;
- трансформирана учебна среда в подкрепа на климатичната грамотност.
Въпреки че ефективните методи за прилагане на климатичната грамотност са широко достъпни за правителствата, само няколко страни в света са включили екологично образование в своите училищни програми. Според доклада за образователните цели за изменение на климата, нито една държава не е изпълнила ангажиментите, които е заявила пред дирекция Изменение на климата към ООН. Прогресивните държави в екологичното образование с най-висок реален резултат са Камбоджа с 58%, Доминиканската република с 51%, Колумбия и Вануату с по 50%.
Докато Парижкото споразумение подчертава ролята на образованието и обучението свързано с опазване на околната среда и информиране на обществеността, страните, които са най-дълбоко ангажирани с договора – включително САЩ и Китай, все още не са приложили драстична реформа в образованието по отношение на климата. Доклад на ЮНЕСКО разкрива трагичната истина, тъй като документите показват, че Африка и Океания имат значително повече задължения по отношение на изменението на климата, докато Централна и Южна Азия имат най-малко. Страните, които са най-уязвими към изменението на климата, са по-склонни да включат климатичната грамотност в своите национални учебни програми, отколкото тези, които са основно отговорни за емисиите, причиняващи изменението на климата, се посочва още в доклада.
Екологичната неграмотност убива планетата
Пълното пренебрегване на климатичната грамотност има катастрофални последици за всички държави, тъй като не само застрашава благосъстоянието на гражданите и безопасността на околната среда, но също така е основна пречка за предотвратяването на последиците от изменението на климата и подготовка на образовано поколение.
Например, добре обучени архитекти и инженери могат да вземат надмощие в борбата срещу изменението на климата, тъй като прилагат инженерни принципи, които намаляват въздействието на основните индустриални дейности. Бюрата по трудова статистика вече предвиждат, че броят на работните места за учени и специалисти по околна среда ще се увеличи с 8% между 2020 г. и 2030 г., което означава приоритет за включването на екологичната грамотност в училищната програма.
Изучаването на природосъобразни практики насърчава промените в нагласите и поведението на младите хора и им помага да се адаптират към тенденциите, свързани с изменението на климата. По-нататъшният напредък силно зависи от ангажимента на всички държави и общности да предоставят качествено образование в училищата, за да се подготви по-младото поколение за непосредствените последици от изменението на климата.