
През септември InGlobo е пътешествие в света на сетивата
Брой 65 на InGlobo е пъстър като всички други, за което помага и богатото му графично оформление. И предлага истинско пътешествие в света на сетивата. Започваме с Носовете на Лондон – поредица отливки на обонятелни органи, закрепени по различни сгради в британската столица като претест срещу камерите за сигурност, които „си врат носа“ в личния ни живот.

За вкуса „отговаря“ Грузия, из която се разхождаме в търсене на примамливи местни специалитети и неповторимите грузински вина.
Вкус, но възсолен, има и Мъртво море. В изумрудените му води се белеят прелестни солни островчета, а на едно от тях има… дърво. Отиваме и дотам, за да разберем как се е озовало в тази толкова негостоприемна към живота среда.

Добре, ще ви издадем малко – намесено е изкуството. Също като в пещерата Магура, където още далечните ни предци отпреди 7000 години са рисували по стените ловни и ритуални сцени, които можете да видите и по страниците на брой 65.
И ако в Магурата температурата целогодишно е около 12 градуса, то в унгарските равнини до езерото Балатон през август скача до 38 градуса. Там слънцето пари по кожата, но това, което топли душата, е споделеното приключение с раница на гръб.
По света и у нас активно пътешества и една млада българска двойка, но по-интересно е как го правят – облечени в български носии, които навсякъде предизвикват интереса на местните хора.
Като стана дума за родни традиции, пътуваме и до две римуващи се населени места в България – Чипровци и Бусинци, където ентусиасти с много любов дават живот на старите занаяти. Чипровци е прочут със своите килими, а в Бусинци е един от най-старите центрове на грънчарството у нас и дори ражда собствена керамична школа.

Когато са налице талант и вяра в избрания път, нищо не може да спре твореца. Доказателство за това са и музикантите, които тръгват от т.нар. Трети свят, за да покорят музикалните класации.
Пътешествията могат да носят и рискове. Това най-добре го знае Госпожица Непотопяема, иначе казано – Вайълет Джесъп, която преживява корабокрушенията на трите най-големи презокеански лайнера в началото на XX век, включително потъването на „Титаник“. Десетки космонавти и астронавти обаче са сполетени от доста по-нерадостна съдба и загиват, преследвайки мечтата на човека да докосне звездите. А дори и за тези, завърнали се живи, космическият воаяж си е нездравословно занимание, както разбираме от броя.

Тестовете за интелигентност също се зараждат като израз на съвсем благороден стремеж – да бъдат идентифицирани специалните образователни нужди на децата. Впоследствие обаче най-различни хора и организации започват да злоупотребяват с тях, за да разделят хората, а най-страшното идва, когато тестовете се превръщат в основание за последователите на евгениката да въвеждат кошмарни мерки като принудителна масова стерилизация.

Да се отърсим от мисълта за това на какво е способен човекът в преследване на измамното съвършенство ни помага темата за най-впечатляващите очи в живописта и тайните зад тяхното изобразяване, както и материалът за едни от най-редките растения на планетата.
Брой 65 на InGlobo може да бъде поръчан на хартия, pdf или дигитален четец от онлайн магазина ни.