Октомврийският брой на InGlobo – вече и на хартия
Живеем в дигитален свят, безспорно. Но дори и в него информацията, поднесена на хартия, не губи своята стойност. Дори напротив. Показа ни го броят на InGlobo от октомври миналата година. Тогава обстоятелствата ни принудиха да го издадем само в електронен вид. И получихме много ясна обратна връзка от читателите, че биха се радвали да го имат на хартия.
Ето, че този момент дойде, дори по-скоро, отколкото очаквахме. Хартиеният брой 69 вече е тук и дава повече. Като за начало страниците му са 128 вместо обичайните 112. А на тях е намерила място и една чисто нова статия, с която стартираме инициативата „Думите на читателя“. В нея всеки читател може да ни изпрати свой текст, а ние ще избираме по един, който да публикуваме във всеки брой. В брой 69 откриваме читателската поредица с текста на Цветелина Йорданова, който ни пренася в Занзибар.
Останалите пътешествия в броя също имат „воден“ привкус. Разхождаме се из един друг остров, но в Средиземно море – Сардиния, край Охридското езеро и сред няколко наши езера – Бургаските, където група смислени хора се грижат за опазването на изключително богатата местна природа, която е дом на огромно разнообразие от птици.
Усещане за мисия е имал и Колумб, а резултатът от упоритото ѝ следване е откриването на цял нов свят за европейците.
Е, Колумб не стига до Индия, както се е надявал, но ние пък ще се пренесем на субконтинента, за да разберем как и защо след края на Втората световна война е разделен на три огромни държави – Индия, Пакистан и Бангладеш (подсказка – огромна роля имат последиците от британската колониална политика).
Нищо ново под слънцето. Всяко поколение сякаш е склонно да мисли, че това, което му се случва, е уникално, невиждано до този момент в историята, но всъщност тя има навика да се повтаря, а дори и наистина да ни изненадва с нещо ново, то обикновено е отдавна предвидено от великите умове на философията, с които също ви срещаме в този брой, и в чиито тези би било добре понякога да се вслушваме. За да не сме толкова неподготвени, но и за да виждаме по-дълбокия смисъл на нещата.
Връзка между минало и настояще можем да открием и в хилядолетните римски мостове, които и до днес си стоят като паметник на строителното умение на древните, а ние разказваме какво ги прави толкова здрави и дълготрайни.
Поглед към един забравен начин на живот хвърлят и последните останали в наши дни общности на ловци и събирачи, пръснати из далечните кътчета на света.
В този брой връщаме спомена и за писателя Георги Марков, който за съжаление сякаш си остава по-познат с покушението срещу него, отколкото с творчеството си.
А че изкуството може да предизвиква диаметрално противоположни емоции ни доказват булевардният литературен жанр викторианска готика (penny dreadfuls), който добива изключителна популярност през XIX век със своите тайнствени и страховити истории, и комичните филмови гафове в съвременното кино.
И за финал – обърнете внимание и на нетрадиционните корици на този брой, които за първи и единствен път в историята на InGlobo създадохме с помощта на изкуствения интелект на програмата Midjourney, макар да изглеждат като нарисувани от талантлив художник с човешки произход.
Можете да ги поръчате и под формата на стилни постери, които ще откриете в нашия онлайн магазин заедно с други любими корици от историята на списанието.
В магазина, разбира се, уютно се е наместил и този брой 69, при това в няколко варианта – на хартия, като PDF файл и в електронния ни четец. Но изобилието му си личи във всеки от тях.
Приятно четене!