Как фотографията променя начина, по който възприемаме света
В мразовития следобед на 7 януари 1839 г. в заседателната зала на Френската академия на науките в Париж, Франсоа Араго, математик, физик и астроном, съобщава пред отбраната публика за откритие, което би могло да даде на „природата способността да се възпроизвежда“. По-рано, през 1835 г., художникът Луи Жак Манде Дагер, открива начин да съхранява изображения, получени от камера обскура (от лат. camera obscura – букв. „тъмна стая“), върху предварително подготвени от него плочи. И така, на 19 август 1839 г. пред изумената аудитория на съвместно открито заседание на Академията на науките и Академията за изящни изкуства публично са оповестени техническите детайли на процеса, при който се получава фотографско изображение на природата без участието на ръцете на художник – картини, рисувани от самото слънце.
В началото на 40-те години на XIX в. в Обединеното кралство се появяват първите европейски фотографски студия. Времето за разкриване на снимката значително намалява – от тридесетте минути на Дагер до само двадесет секунди в повечето студия. В края на 80-те години на XIX в. Джордж Ийстман създава първите филмови ролки. Независимо от различното възприемане на фотографията, това изобретение предизвиква революция в европейските общества през XIX век. За първи път изкуството става достъпно не само за висшите, но и за нисшите класи. Може да се каже, че за първи път се наблюдава демократизация на изкуството и образа.
Фотографията като изкуство
Въпреки че фотографията не е създадена с художествена цел, тя бързо е изследвана от художниците. Първоначално фотографията е използвана като помощно средство за рисуване или други традиционни форми на изкуство. По-късно някои художници започват да изследват комбинацията от фотография, живопис и други подходи, като по този начин създават нови форми на изкуство, като например фотомонтаж.
Отнема известно време и спорове, за да може фотографията да се счита за форма на изобразително изкуство. Много критици и през XX век все още отказват да приемат фотографията като нещо повече от индустриален механизъм, който имитира реалността, но сам по себе си няма голяма художествена стойност. Въпреки това, през XX в. фотографията започва да се признава за форма на изкуство и фотографите създават новаторски начини да се изразяват чрез нея.
Импресионизмът например е първото движение, което се оформя под влияние на фотографията и се отклонява от реализма, който е бил норма в европейското изкуство. Художниците започват да се фокусират върху човешкия опит и различните начини за възприемане на реалността и създават революционни произведения.
В днешно време и изкуството и фотографията се възприемат не само като вярно представяне на действителността, но и като нещо, което провокира мисълта и емоциите. Много зрители се интересуват от значенията и чувствата, които едно произведение на изкуството или фотография предават, или от социалната критика, която то съдържа.
Такива послания представят и кадрите във фотоконкурса на National Geographic, който традиционно стартира и това лято. Фотографията и визуалното разказване на истории са неразривно свързани с дейността на National Geographic и със стремежа към изследване и преоткриване на света около нас. В конкурса участват изображения, създадени от фотографи от цял свят, които споделят виждания, които вдъхновяват, информират и предизвикват възхищение.
А тази година, National Geographic отново ще даде поле за изява на онези таланти, които са вдъхновени да покажат своите истории в кадри. Категориите са добре познати като „Животни“, „Хора“, „Пейзажи“, а тази година ще видим кадри в нова категория – „На тъмно“. Във всяка от тези категории ще се приема само по един кадър на участник. За участие се допускат само авторски снимки, които са създадени преди не повече от година и досега не са били публикувани и не са награждавани в други фотоконкурси. National Geographic конкурсът остава отворен за заявки до 31 юни включително тук.
Между 1 август и 1 септември, National Geographic ще покаже на сайта на конкурса всички получени и одобрени снимки, където ще се проведе и гласуване за „Наградата на публиката“. Професионално жури също ще разгледа и оцени фотографиите и ще излъчи по един победител и един подгласник във всяка категория. Един от четиримата призьори ще бъде избран за цялостен победител на конкурса.
Три големи български имена са част от журито тази година:
Владислав Терзийски е български фотограф и дрон пилот, чиято изключителната работа е разпознаваема както на местно, така и на международно ниво. Дните му започват с поглед към изгрева, дистанционно в ръце и с дрон в небето, и често минават в дълги пътувания в търсене на перфектната снимка. През годините кадрите му са участвали в множество изложби. Той е и в сърцето на проекта по заснемане на епизода от поредицата на National Geographic „Европа отвисоко“, посветен на България.
Иво Данчев е български фотограф, чиято работа е позната както у нас, така и по света. От 2009 г. насам той работи основно със сп. National Geographic България, като от 2012 до 2017 е арт директор на изданието. През своята кариера упорито и последователно работи за създаването на фотографии, ангажирани с популяризирането на културното и етническо многообразие и опазването на природата на България. Проектът му “Пазители” придоби световна популярност!
Ясен Тодоров е носител на голямата награда на световния National Geographic фотоконкурс за 2018 г. Негови кадри са публикувани от National Geographic, Los Angeles Times, Guardian и др., и са излагани на летище O’Hare в Чикаго, в Съмърсет Хаус и в Шотландския парламент. Той е активен пилот и летателен инструктор, който се специализира във въздушна фотография, включваща както популярни, така и отдалечени части на света.
Женското присъствие в тазгодишния конкурс на National Geographic е в лицето на Ейми Витале – National Geographic фотограф и режисьор на документални филми. Нейният труд отдава почит на невъзпятите герои и общности, които работят за опазването на дивата природа и за намиране на хармония в нашия естествен свят. Ейми е сочена за един от най-влиятелните фотографи на нейното поколение и е носител на редица престижни награди, сред които Missouri Honor Medal for Distinguished Service и Lucie Humanitarian Award.
Наградите в конкурса на National Geographic
Участниците в тазгодишното издание ще имат възможност да спечелят вълнуващи награди, а те не са никак малко. Четирите най-добри кадъра ще бъдат публикувани в октомврийския брой на сп. „National Geographic”. Носителят на „Наградата на публиката“ и победителите във всяка от категориите ще получат мобилен телефон Samsung Galaxy S23 Ultra и брандирана раница Audi, а подгласниците им – едногодишен абонамент за списание National Geographic.
Цялостният победител, избран от журито, ще получи и най-приключенската сред наградите – фотоекспедиция до Истанбул с National Geographic фотограф.
Можете да научите повече за условията на фотоконкурса на National Geographic тук!