Храната като източник на щастие
В четвъртия епизод на мини поредицата “Вкусът като пътешествие” в колаборация с “Дроб и чили” наш гост е Веселин Юнаков – създател на сладкарница “Теа”, човек, който определя себе си като “food detector”, но и бохем и гурман, за който бялата покривка и отношението в ресторанта са задължителни елементи на доброто кулинарно преживяване.
За любовта към испанската кухня
С Веско потегляме на пътешествие от Испания, с историята на Феран Адриа и молекулярната кухня. Макар името на Адриа да се свърза предимно с т.нар. молекулярна гастрономия, първообразът и дефиницията на този подход в готвенето извеждат други две имена напред – унгарският физик Николас Курти и френския физикохимик Ерве Тис.
Терминът “молекулярна и физична гастрономия” е въведен от тях през 1988 г., като през 1992 г. той става название на набор от семинари, проведени в Ериче, Италия, които събират учени и професионални готвачи за дискусии относно науката, стояща зад традиционните готварски методи. Много от нас, чувайки молекулярна кухня си представят миниатюрни порции в чинията, но всъщност този тип гастрономия е научен подход към храненето предимно от гледна точка на химията. Съставът (молекулярната структура), свойствата (маса, вискозитет и др.) и трансформациите (химични реакции в процеса на готвене) на дадена съставка се разглеждат и използват при приготвянето и оценяването на продуктите за готвене.
Любовта на Веско към испанската кухня е толкова голяма, че разказите ни отвеждат в градчето Роса, през Ел Були, до Соса – новите веган продукти под ръководството на Адриа.
Често най-простите продукти правят най-гениалните вкусове. Така както в Испания малко пресен хляб, с пресен домат и парче хамон Иберико могат да заситят всеки стомах, но и да “отворят” вкусовите рецептори за още храна и още вино.
В търсене на перфектния сладкиш
Къде другаде ако не в Италия разбира се. Една от теориите в сладкарското изкуство твърди, че френските класически десерти дължат своята слава на италианските майстори, които са били наемани от френските крале за да допринесат с умения и опитност. Веско като заклет професионалист в сладкарството веднага ни разяснява за разликите между френската и италианската школа и съвременните тенденции – италианците залагат на вкуса, докато французите обичат детайла и изпипват формата и външния вид на десерта.
Като истински търсач на добрия вкус, Веско не подминава типичните италиански десерти като торта “Де ла Роза”, сфолятини, лимончини, кростата, панакота и тирамису.
Сфолятините понякога наричани “опашка от омар” заради вида им, са мини печива от района Кампаня в Италия. Сфолятела (Sfogliatella) означава „малък, тънък лист/слой“, и текстурата на сладкиша прилича на перфектно подредени листа. Обикновено имат различни, разкошни на вкус пълнежи – рикота с портокалов вкус, бадемова паста и захаросана цитрусова кора.
Не подминаваме известното кафе “Гамбринус” в Неапол, което в годините назад е приютявало имена като Хемингуей, Оскар Уайлд, Жан-Пол Сартр и много друи известни имена.
Това е едно от най-популярните заведения на полуострова, част от културно-историческото наследство на Италия, литературен салон на Неапол и художествена галерия. Благодарение на опита на повече от четиридесет занаятчии и художници, кафенето се превръща в съкровищница на произведения на изкуството: стаите са украсени с мрамор от Jenny и Fiore, циментова замазка от Bocchetta, ниски релефи от Ceparulo и гоблени от Porcelli. Стените пък са украсени от най-известните неаполитански пейзажисти.
Историческото неаполитанско заведение разцъфтява по време на Belle Epoque. Всъщност в началото на ХХ век то е било център на културата и изкуството на града и често посреща именити гости, като императрица Сиси от Австрия, която обожава виолетовия сладолед, ирландският писател Оскар Уайлд, който отива в Неапол с лорд Алфред Дъглас, след като е излежал присъдата си в Англия, Ърнест Хемингуей, френският философ Жан-Пол Сартр, който пише мисли за Неапол на масите на Гамбринус.
Ако обичате десерти, си заслужава да надникнете в сайта на кафе Гамбринус , където за най-известните им десерти има рецепти и видеа, които представят начините на приготвяне.
Португалски мекици с пръжки
Движейки се в южната част на Европа, стигаме и до Португалия, за която сме разказвали не малко пъти, но историята на Веско просто зашеметява. Всички сме яли мекици или питки, но едва ли някога сте опитвали мекици с пръжки. И то приготвени от най-сладката баба с шарен пеньоар на пазар в малко селце до Порто. След този разказ, желанието ни да отпътуваме веднага за Португалия нараства неимоверно.
Ако останете до края на епизода, ще чуете и автентична сицилианска рецепта за приготвяне на паста с морски таралежи, както и къде обича да хапва Веско в София.
А ако още не сте опитвали десертите на сладкарница Теа, мигом хващайте пътя. Задава се и ново място, което Веско предстои да отвори през есента в София – Tea&Eat (бул.Цариградско шосе 101 – Бизнес сграда Актив). В него ще имаме възможност да опитаме различни закуски от света – италианска, испанска, немска, френска, но и да отпием глътка качествен чай от разнообразието от марки и вкусове, както и кафе от…смокини. Нямаме търпение. А вие?
Можете да чуете епизодa във всички познати платформи – Spotify, Apple Podcast, Pocket Casts и Google Podcasts.