
Татуировките или историите, които остават завинаги
Откъс от статията „Мастилените истории на татуировките”, която може да прочетете в брой 72 на InGlobo. Може да го поръчате на хартия, pdf или дигитален четец от онлайн магазина ни.
Днес можем да видим татуировки навсякъде – по телата на спортисти, кинозвезди и дори на политически личности, но само преди 50 години тази гледка е била изключително рядка, а на много места по света продължава да бъде така. В Китай например е забранено татуировки да се показват по телевизията, в Япония хора с „рисунки“ по телата нямат право да посещават обществени басейни и СПА комплекси, а в Обединените арабски емирства мъжете, които искат да постъпят в армията, но имат татуировка, трябва да я премахнат, за да бъдат допуснати.

Хората обаче маркират телата си от зората на цивилизацията. Историци и антрополози смятат, че няма точно събитие или регион, откъдето това изкуство да е произлязло и да се е разпространило. По-скоро е независимо „изобретение“ в много различни краища на света. Древни култури, които никога не са се срещали помежду си, развиват свои ритуали и традиции в изрисуването на телата си.
Психологията за татуирането на тялото
Днес татуировките се възприемат като нещо абсолютно нормално, а според редица проучвания близо 50% от населението на земята има поне една татуировка. Според изследване на Oxygen Network и Lightspeed жените са по-склонни да сложат мастило под кожата си, а 59% от тях имат поне една татуировка.
През последните години се забелязва нарастващ интерес към татуирането, особено в европейските страни и в страните с развити икономики като Съединените щати и Австралия. От друга страна, все още се усеща стигмата към хората с татуировки в работната среда. Проучванията показват, че кандидатите за работа с мастило по лицето или врата имат по-малък шанс да получат работата, за която кандидатстват. И все пак много мъже и жени, без значение от възрастта, образованието и професията си, предприемат смелия ход да си сложат татуировка. Една от най-често цитираните причини е подобряването на самочувствието. Хората, които се чувстват добре в кожата си, са по-склонни да изразяват себе си чрез външния си вид, а татуировките са подходящ начин за това.

За много от тях присъствието на мастило под кожата е израз, чрез който показват на света, че са уверени и горди с това, което са. Преминаването през труден период от живота за мнозина е вдъхновение да си направят татуировка, за да демонстрират с нея силата и издръжливостта си.
Някои психолози дори призовават да забравим за стереотипите, свързани с татуирането, защото то може да бъдат силно средство за преодоляване на физическите и психически последствия от травматично изживяване. Всеки има различна мотивация за татуирането, някои изразяват соята духовност, други отбелязват важни житейски събития, а за трети е страхотен начин да покажат артистичността си или бунта си срещу традиционните обществени норми. Татуирането е болезнен процес, който може да бъде свързан и със силата на характера и желанието за надмощие над страховете и задръжките. Всяка една рисунка по тялото е част от историята на човека, а в повечето случаи има дълбоко отношение към неговите преживявания.
Технологията на татуирането
Татуировката e много повече от парченце изкуство върху тялото и символ на личностно утвърждаване. Има няколко неща, които е важно да знаем, ако сме решили да сложим мастило под кожата си.
Татуистите създават татуировката ни чрез инжектиране на мастило в кожата с помощта на електрическа машина, изглеждаща и звучаща като зъболекарска бормашина с игла, която се движи нагоре и надолу, за да пробие кожата между 50 и 3000 пъти в минута. Мастилото се администрира в клетките на кожата през отворена рана, причинена от пробождането на иглата. При всяко убождане се отделя много малко количество мастило.

В момента, в който игла пробие кожата, се започва процес, наричан „еднократно“ татуиране, който се „върти“ около рисуването на дизайна с едно непрекъснато движение на иглата и мастилото. Това се случва отново и отново, докато желаното изображение се появи под кожата ни. Някога чудили ли сте се къде отива мастилото в тялото?
При „инжектирането“ на мастилото то отива в епидермиса (външния слой на кожата), където се вижда дизайнът на самата татуировка, но не остава там, а навлиза по-дълбоко в дермата, наричана също втори слой на кожата. Клетките на дермата са по-стабилни от тези на епидермиса, така че мастилото на татуировката остава на мястото си завинаги.
Татуировката като част от нас и грижата за нея
Освен болката от самата процедура, която въобще не е толкова страшна, а дори може да бъде приятна (в зависимост от мястото по тялото), има и други детайли, които много често се пропускат, а именно грижата за готовата татуировката. Тя започва от избора на артиста и студиото и стига до третирането на самата кожа, след като вече имаме така желаното изображение, отпечатано върху нея. Татуирането може да бъде квалифицирано като медицинска процедура поради използването на игли. Татуировката е вид рана и тя е уязвима за инфекции. Грижата за татуса може да предотврати тези усложнения и да гарантира, че раната ще заздравява правилно и красиво върху кожата.

За щастие, както при всяка процедура, има специализирана медицинска козметика, която можем да използваме за безболезненото и правилно зарастване на третирания участък по тялото ни. Много често обаче насоките, които получаваме от татуиста, са противоречиви.
Изключително важно е грижата да започне още от студиото с правилното покриване на татуирания участък, за да бъде максимално защитен от замърсявания. За тази цел има специализирано тату фолио, с което освен че ще предпазим татуировката, ще се чувстваме и комфортно в дрехите и кожата си. Зарастването на татуировката отнема 20-ина дни, през които кожата има нужда от непрестанна хидратация и защита.

Има кремове, специално създадени за употреба веднага след изработване на татуировката, които да попият в кожата до самата дерма, за да подпомогнат нейното caмoвъзстaнoвявaнe. Правилната козметика ще намали усещането за „ожулване“, сухота и чувствителност на третираната област. Използването на специализиран измиващ гел с неутрално рН, който не само да я предпази от инфекции, но и да успокои кожата, да я хидратира и да намали усещането за сърбеж, играе важна роля в оздравителния процес. Ето защо препоръчваме да се погрижите за новата си любима татуировка със специализирани продукти, осигуряващи оптимална първоначална грижа за нея и перманентния грим.
Татуировката е нещо, което ще остане върху тялото ви завинаги, а татуираната кожа не е обикновена кожа, затова грижата за нея не приключва в първите 20 дни. Необходимо е да я поддържаме ежедневно, да е хидратирана, със свежи и живи цветове и, разбира се, предпазена от вредните слънчеви лъчи. Особено в летните месеци, когато можем най-добре да покажем татуировките си.
Повече за специализираната козметика за тях можете да откриете в сайта на TattooMed.