Архитектура, кино и приключения: Градовете разказват своите истории в брой 84 на InGlobo
Съвсем скоро – на 19 септември, предстои поредното събитие от поредицата ни „Ловци на истории“. В „Неразказаните истории на София“ главен герой ще е столицата с нейното романтично минало, но и с интересното ѝ настояще.
Още преди това обаче брой 84 на списание InGlobo, който от днес е на разположение на всички читатели, разглежда от най-различни ъгли темата за градовете, тяхната история, култура и пулсиращ ритъм.
Броят започва с материал за един старинен укрепен град в Южна Африка, който се е превърнал в символ на цяла държава и дори е дал името ѝ. Руините на Велико Зимбабве обаче са и пример за това как расизмът и колониализмът се опитаха да изтрият културата и историята на един континент. И ни дават добър повод да разкажем за драматичната съдба на тези земи.
От тях се преместваме в Азия, и по-точно във Виетнам, където прелестният град Хой Ан подарява истински празник за всички сетива. На същия континент са и Дубай, и градът държава Сингапур, които заедно с Япония посещаваме в поредния епизод от поредицата за околосветското пътешествие на българско-френското семейство Бертоле.
Ние също потегляме на околосветско, но киношествие с филмите на Вим Вендерс, който разказва вълнуващи истински и измислени истории, воден от своето „усещане за място“. В един от най-известните му филми например – „Криле на желанието“, действието се развива в германската столица, която дори присъства в оригиналното заглавие на лентата (на немски то е „Небето над Берлин“). Кинопанорамата ни води и през други от най-знаковите творби на германския режисьор – неговата Трилогия на път, прочутия „Париж, щата Тексас“, „Лисабонска история“, „Буена Виста Соушъл Клъб“, „Солта на земята“ и най-новия – „Прекрасни дни“, номиниран за „Оскар“.
Прекрасни могат да бъдат дните и в столицата на Латвия – Рига, пазеща традициите си и типичната балтийска красота, въплътена в архитектурата ѝ. Архитектурата е главен герой и в материала за италианеца Рикардо Тоскани, създал много от най-емблематичните сгради на Бургас, криещи пребогата история, а покрай това грабнал и пушката, за да брани България в Сръбско-българската война.
Виена също се отличава със своята архитектура, която смесва различни стилове, но един от тях е създаден в самия град, а влиянието му се разпростира върху различни изкуства. Когато стане дума за виенски сецесион обаче, няма как да не бъдат споменати картините на Густав Климт и повлияния от него Егон Шиле.
Виенският сецесион се появява официално през 1897 г., а само две години по-рано в същата страна – Австро-Унгария, се ражда Ласло Алмаши, който след около век ще се превърне в прототип на главния герой в романа „Английският пациент“ и едноименния филм, спечелил 9 Оскара. А животът му, изпълнен с приключения и открития в Африка, със смели полети и автомобилни подвизи (и включващ участие в двете световни войни), е доказателство, че понякога изкуството не успява да догони по въображение реалността.
Далеч по-спокойно е на север, където обаче норвежците имат безценно съкровище. Не става дума за банкноти, злато или биткойни, а за един скромен, рядък, но изключително полезен плод – дивата къпина. Същото може да се каже и за жителите на потъналия в зеленина остров Корфу, но тяхното богатство е друго – маслините, които се превръщат в чуден зехтин.
Всички тези истории оформят неповторимия аромат и вкус на брой 84, който вече ви очаква в нашия онлайн магазин.